Köy Tanıtımı

KÖSELİ KÖYÜ

İlçe merkezine uzaklığı 17 km’dir. 2000 yılı sayımına göre nüfusu 239 iken 2014 yılı Adrese Dayalı Nüfus Sistemi verilerine göre 208’e gerilemiştir. Solaklı Vadisinden güneye doğru ilerlerken vadinin batı yakasında yer alan Köseli, önceleri Uzungöl’ün bir mahallesiydi.

1857 yılında muhtarlık oldu. Kuruluş tarihi kesin bilinmemekle beraber ilk yerleşenlerin başında “köse” bir kişi olan Buharalı Abdullah Efendi olduğu bilinmektedir. Elde kanıt niteliğinde bir belge olmamasına karşın köyün kuruluş tarihinin 1770’li yıllara dayandığı söylenmektedir.

Arazi dik ve engebeli olduğu için tarıma elverişli değildir. Hayvancılık önceleri önemli bir geçim kaynağıydı. Günümüzde gurbetçilik yaygındır.

1980 yılından bu yana hızlı göç veren köylerden biridir. Yol, su, elektrik ve iletişim sorunları kısmen çözümlenmiştir. Yaylaları Şekersu, Karaster ve Tabanoz’dur.

2014 yılında çıkarılan ve 30 Mart 2014’te yürürlüğe giren 6360 sayılı kanun ile Büyükşehir olan Trabzon’un bütün köyleri mahalle statüsüne dönüşünce Köseli köyü de bu tarihte köy tüzel kişiliğini kaybederek mahalle statüsüne dönüşmüştür.

Kaynak: https://www.caykaragazetesi.com/mahalleler/koseli-koyu-mahallesi-10806/

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Zaten bir hesabım var

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ